(M)BAKE
THE WORLD A BETTER PLACE
Zdroje
{DATA PROTECTION DECLARATION}
Kontakt

Vzdělávání v rámci „životního stylu pro rozvoj“ v kostce 

 

 

Alexfiodorov ©2009

 

Vzdělávání v rámci životního stylu pro rozvoj znamená, že každý z nás může přispět ke globálnímu rozvoji a globálním cílům, jako jsou Rozvojové cíle tisíciletí a jiné. Což platí i pro mladé moderní umělce.

Ne každý je aktivistou o přírody! Každý proto může přispět naprosto jiným způsobem. Lidé z rozvojových nevládních organizací často sní o tom, že se jim podaří přimět mnoho lidí k aktivní participaci na činnosti dané nevládní organizace. Nicméně pro mnoho skupin ve společnosti není tato cesta zapojení se reálná. Ať už je to způsobené nedostatkem času, nedostatkem zájmu setkávat se a diskutovat s lidmi na toto téma, nezájmem o pravidelnou angažovanost – důvodů je mnoho. Pro nás, kteří se angažujeme v rozvojové problematice, je to potvrzení toho faktu, že samozřejmě ne každý a speciálně ne každý mladý moderní umělec se chce stát politickým aktivistou, podílet se na činnosti nevládní organizace, účastnit se demonstrací za GCAP nebo jinak podporovat naplnění Rozvojových cílů tisíciletí. Ale bylo by zcela nesprávné si myslet, že potenciál těchto skupin nelze pro účely rozvojových témat nijak využít a že nestojí za to oslovit je pomocí rozvojového vzdělávání.

Stále existuje mnoho jiných způsobů jak přispět k naplňování rozvojových cílů, než je pouze participace v různých občanských hnutích a skupinách. Mohou to být velmi snadné úkony, kterými mohou přispět i mladí moderní umělci tím, že částečně změní svoje každodenní návyky. Mezi každodenním životem člověka a rozvojovými tématy je mnoho společných pojítek. Myslet globálně znamená jednat lokálně! Životní styl člověka může být v souladu s podporou rozvojových témat i s naplňováním Rozvojových cílů tisíciletí. Preference fare trade kávy přispívá ke zvyšování příjmů malých pěstitelů této kávy a dále producentů a dělníků v rozvojových zemích. Kupování označeného oblečení zase pomáhá při omezování dětské práce v textilním průmyslu v Jihovýchodní Asii. Používání kola při krátkých vzdálenostech a upřednostňování vlaků před letadly pomůže zredukovat podíl každého z nás množství oxidu uhličitého v atmosféře. Toto je pouze několik málo příkladů, jak můžeme osobním zapojením přispět k naplnění Rozvojových cílů tisíciletí.


 

Každý může přispět!

Důležité oblasti osobního zapojení v rámci naplnění RCT, které můžeme jako nevládní organizace směrem k našim cílovým skupinám propagovat, jsou následující: