(M)BAKE
THE WORLD A BETTER PLACE
Wrażenia
{DATA PROTECTION DECLARATION}
CONTACT

Aplikacja na smartphona

lub

Jak edukować na temat rozwoju przy pomocy smartphonów?

 

 

 

Baza ciasta

 

Krok 1: pomysł na aplikację

 

Na początku trzeba zadać sobie dwa pytania:

Jaką tematykę chcemy rozpropagować?

Jaka będzie specjalna funkcja aplikacji? (Czy będzie to gra? Jaka? Video player? Co będzie zawierał?)

Pomocne będą pewne podstawowe kryteria. Aplikacja ma większe szanse na sukces gdy:

§   łatwo się nauczyć, jak się nią posługiwać

§   (w przypadku gry) nie jest zbyt łatwa ani zbyt trudna

§   używa się jej w małych, minutowych lub dwuminutowych przerwach

§   zawiera informacje, o których użytkownik wcześniej nie wiedział

 

Dobrze też pooglądać inne dostępne aplikacje i pomyśleć jak można je połączyć z tematyką rozwoju. Opis można znaleźć w sklepach: Android (https://play.google.com/store), Apple (http://itunes.apple.com/gb/genre/ios/id36?mt=8) i Windows (http://www.windowsphone.com/en-us/marketplace).

 

Wybraliśmy grę-puzzle, która podejmuje 8 MCR i 3 dodatkowe tematy dotyczące zrównoważonego rozwoju.

 

Krok 2: zatrudnienie programisty 

Istnieje wiele sposobów zatrudnienia programisty: można znaleźć w Internecie wiele profesjonalnych firm lub, w przypadku studentów, zostawić informację na tablicy uniwersyteckiej.

Współpracowaliśmy z utalentowanym studentem informatyki.

Na spotkaniu informacyjnym z programistą zrozumiesz, że idea aplikacji wciąż się będzie zmieniać, ze względu na to, że pewne rozwiązania są technicznie niemożliwe, jak również dlatego, że programista może zaproponowane inne pomysły.

Dodaliśmy nową opcję pomocy, dzięki której użytkownik zostaje wprowadzony w funkcje aplikacji.

Ważną kwestią jest także rodzaj smartfona, na którym aplikacja będzie/powinna być używana. Programy dla aplikacji na I-phony zupełnie się różnią od tych na Android lub Windows Phones. Jeśli chcesz rozpowszechnić aplikację na wszystkich rodzajach smartfonów, programista będzie musiał wykonać podwójną pracę, zaczynając ją od nowa dla każdego odmiennego rodzaju urządzenia.

Aby wybrać rodzaj smartfonu, dobrze wiedzieć, że niektóre są bardziej rozpowszechnione od innych, z czego najbardziej: smartfony Android, Nokia i I-Phony; smartfony Windows i Blackberry mniej.

Aplikację puzzli zdecydowaliśmy się rozpowszechnić dla smartfonów Android, Nokia i Blackberry, aby dotrzeć do szerokiej rzeszy odbiorców. Wybraliśmy Blackberry, ponieważ są często używane przez zawodowo aktywnych młodych.

 

Krok 3: przygotowanie zawartości

Do tego etapu trzeba przejść dopiero po wyjaśnieniu technicznych spraw z programistą. Dopiero wtedy będzie wiadomo, co i jakiej wielkości można pokazać na ekranie w danym momencie. Treść zależy od ciebie, zalecamy jednak, by aplikacja nie zawierała zbyt dużo tekstu. Jeśli chodzi o rozmiar, smart fon jest jak telefon i na ekranie nie ma miejsca na dużą ilość tekstu.

Połączyliśmy grafikę z małą ilością tekstu; w sumie wybraliśmy 11 motywów (poziomów), z których każdy dotyczy jednego tematu rozwoju.

 

W aplikacji puzzle w sumie dostępnych jest 11 różnych obrazków. 8 z nich pokazuje MCR, a 3 dodatkowe poświęcone są temu, co każdy może zrobić, by coś zmienić. Te 3 dotyczą tematyki zmiany stylu życia, ważnej dla zawodowo aktywnych młodych: zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwego handlu i odpowiedzialnego, etycznego użytkowania gadżetów technicznych dla dobra środowiska.

 

Logika gry: 

Na początku gracz widzi obrazek podzielony na 9 części (3x3), które są wymieszane. Trzeba je ułożyć na odpowiednich miejscach. Ponieważ tylko jedno miejsce jest wolne, więc jest to gra strategiczna, na logikę. Po prawidłowym ułożeniu całego obrazka wyskakuje okno i pojawia się informacja o trybie życia zgodnym z zrównoważonym rozwojem i o MCR.

 

 

 

Przykład

Poziom 9 Sprawiedliwy handel

      

 

Tłumaczenie po polsku:

Lepszy świat krok po kroku

Przykład: Zakupy ze sprawiedliwego handlu

Sprawiedliwy handel dotyczy wielu produktów, od kawy i słodyczy, poprzez tekstylia do robutek ręcznych i wiele więcej.

 Więcej informacji na temat sprawiedliwego handlu znajdziecie na naszej stronie Facebooka Lifestyle for a better world

 

Here you can find the translation of the other motives

 

Krok 4: próbne uruchomienie 

Gdy zawartość aplikacji jest gotowa, programista dokona jej programowania. Przedtem należy wykonać próbne uruchomienie, w celu sprawdzenia czy wszystko działa tak jak powinno i czy nie trzeba czegoś zmienić. Można samemu wypróbować funkcje, ale test w obecności ludzi z zewnątrz, szczególnie członków grupy docelowej, jest wspaniałą okazją przekonania się jak aplikacja jest postrzegana.

Wykonaliśmy próbne uruchomienie z 5 osobami, które zagrały w naszą grę-puzzle. Okazało się, że rozmiar tekstu jest dla nich za mały. Ponadto w oryginalnej wersji występowały wyrażenia należące do slangu związanego z rozwojem i z organizacjami pozarządowymi, niezrozumiałe dla większości ludzi z zewnątrz. Usunęliśmy na przykład słowo „interesariusz”, gdyż żadna z osób uczestniczących w teście go nie rozumiała.

 

 

 Krok 5: zapewnienie możliwości ściągnięcia

 

Po dokonanym teście i wprowadzeniu zmian aplikacja jest gotowa. Otrzymane od projektanta pliki z aplikacją trzeba udostępnić zawodowo aktywnym młodym do ściągnięcia. Trzeba je umieścić w sieci, by odwiedzający stronę internetową mogli skorzystać z opcji „pobierz”. Po ściągnięciu plików na smartfona, korzystający mogą zainstalować aplikację w taki sam sposób jak jakikolwiek program na komputerze. Ogólnie rzecz ujmując, są 2 możliwości przygotowania pliku do ściągnięcia:

- Na swojej stronie internetowej można stworzyć sekcję, będącą stroną „pobierz”

http://www.finep.org/index.php?article_id=209&clang=0

Można wgrać aplikację do sieci, na przykład do sklepu z aplikacjami. To oficjalne portale

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fairpuzzler&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5mYWlycHV6emxlciJd, z których można ściągać aplikacje na smartfony.

 

Aby dotrzeć do możliwie największej grupy osób z naszej grupy docelowej, zdecydowaliśmy się na obie opcje.

 

<poprzednia stronanastępna strona>