(M)BAKE
THE WORLD A BETTER PLACE
Wrażenia
{DATA PROTECTION DECLARATION}
CONTACT

Wygaszacz ekranu uczący jak oszczędzać energię

 

lub

Jak dotrzeć do nowych grup docelowych poprzez ich komputery?

 

 

 

 

Baza ciasta

 

Krok 1 – wybór tematu 

Wygaszacz ekranu może zawierać jakikolwiek temat edukacji rozwojowej. Możesz w nim połączyć obrazki, animacje i tekst. W tej akcji postanowiliśmy postawić na temat oszczędzania energii i IT (Information technology) i odnieść się do skutków zmian klimatycznych w krajach Globalnego Południa. Zdecydowaliśmy się na taki temat ponieważ czujemy, że ‘Energia i IT’ są bezpośrenio powiązane z użytkownikami komputerów. Ponadto, kiedy badaliśmy upodobania MAZ okazało się że interesują się oni IT. Więc istnieje naturalne powiązanie z naszym tematem.

Wygaszacz ekranu i oszczędzanie energii mogą wydawać się być sobie zaprzeczeniem ponieważ prościej by było wyłączyć ekran i nie zużywać w ogóle energii niż zostawić monitor na wygaszaczu ekranu. Ale w tym przypadku dokładnie taki był przekaz wygaszacza – „Proszę wyłącz swój monitor jeżeli nie używasz komputera”

 

 

Krok 2 – Design

Dla MAZ wysoka jakość jest najważniejsza. Postawiliśmy więc na wysoką jakość i innowacyjność designu. Kolejnym kluczowym punktem było dla nas stworzenie jasnego i zabawnego przekazu zamiast wiadomosci koncentrującej się na problemie i prowadzącej do wzbudzenia poczucia winy u odbiorcy.
Idea komiksu spełniała nasze kryteria - mogliśmy stworzyć zabawny przekaz towrząc wysokiej jakości nowoczesną historyjkę.

 

Krok 3 - Kontakt z designerem

Najprostszym sposobem na znalezienie grafika jest przejrzenie istniejących już wygaszaczy ekranów i wybranie projektanta którego styl nam najbardziej odpowiada. DO stworzenia naszego wygaszacza wybraliśmy artystę mającego dużą kolekcję animacji na swojej stronie. Skontaktowaliśmy się z nim i przedstawiliśmy mu nasz pomysł.

 

Krok 4 – Zebranie danych technicznych

Zanim zagłębimy się w szczegóły opracowywania naszego wygaszacza ekranu, powinniśmy ustalić co w ogóle jest możliwe do wyświetlenia, a co nie, biorąc pod uwagę także dostępne środki. Na przykład: rozmawiając o tym z projektantem, dowiedzieliśmy się że różne systemy operacyjne (Windows XP,  Windows Vista, Windows 7 itd.) i że potrzebują one zupełnie innych wygaszaczy. Także rodzaj animacji możliwy do wyświetlenia na ekranie zależy od programów jakie różni użytkownicy będą posiadali na swoich komputerach. Posiadanie np. ‘Adobe Flash Player’ pozwoli na wyświetlanie innych efektów niż w innych przypadku innych programów. My postanowiliśmy wybrać technikę animacji wspólną dla wielu komputerów, lecz mimo wszystko pozwalajacą na wyświetlanie poruszających się obiektów.

 

Krok 5 – Pomysł

Po sprecyzowaniu danych technicznych i limitów, przeszliśmy do tworzenia krótkiego zabawnego komiksu.

Uznaliśmy, że strony komiksu, będą ‘wlatywać’ na ekran pod różnymi kątami. Obrazek po obrazku będzie się pojawiać się na ekranie, aż całość wyglądać będzie jak strona z komiksu. Do każdego obrazka napisaliśmy krótką instrukcję dla grafika, by wiedział jak dokładnie zanimować każdą klatkę.

 

Krok 6 – Produkcja wygaszacza

Grafik każdy stworzył obrazki zgodnie z naszymi założeniami i każdy z nich krótko omówiliśmy i dokonaliśmy lekkich korekt. Takie były etapy historii:

 

Ekran startowy:

 

 

 

Widok na ciemną kulę ziemską z kosmosu.

W centrum kontynent afrykański.

 

 

Slogan: ‘Zmiany klimatyczne dotykają całego świata’

 

Następnie:

Pierwsza scena

 

 

 

Młody człowiek, nazwijmy go Max, siedzi w biurze i zastanwia się co może zrobić z tym problemem. 

Pytanie w jego głowie: "Co zrobić?"

Jego pomysł: "Oszczędzanie energii może pomóc!"

"Tylko jak?"

 

Następnie próbuje różnych metod oszczedzania energii…

 Druga scena

 

 

 

Max próbuje złapać błyskawicę aby zasilić swój komputer i zostaje mocno porażony... może nie jest to zatem najlepszy pomysł!

Wciąż jednak się nie poddaje...

 

 

 

Trzecia scena

 

 

 

Max wykorzystuje swojego kolegę do produkcji energii każąc mu biegać w olbrzmimim kole jak chomik podcza gdy on sam relaksuje się przy komputerze. Sposób ten działa, ale może powodować złą wtmosferę w pracy!

 

Kolejna próba kończąca się fiaskiem...

 

 

 

Czwarta scena

 

 

 

Max rezygnuje z komputera oraz elektryczności i postanawia korzystać ze starej szkoły - stawia na świeczki oraz pisanie piórem maczanym w kałamażu. Pomysł OK, ale jest to poważny krok w tym do starych czasów.

W końcu jest na dobrej drodze

 

Piąta scena

 

 

 

Max siedzi przy swoim oszczedzającym komputer energię, który redukuje emisję CO2

 

Szósty obraz

 

 

 

Max zwiększa swoje oszczędności w zużyciu energii poprzez wyłączenie ekranu, kiedy go nie używa.

 

Siódma scena

 

 

 

Ponowny widok z kosmosu na kulę ziemską z Afryką na środku. Rozjaśnia się i staje się ponownie niebieska.

 

Slogan: 'Twoja zmiana dla klimatu wpływa na całą planetę'

 

Ósma scena

Loga i Disclaimer

Dziewiąta scena

 

   

W scenie finałowej ponownie widzimy Maxa, który zachęca oglądającego wygaszacz do mądrego postępowania. Odwraca się do widza i "wychodząc" z ekranu "wyłącza" jego ekran naciskając guzik zasilania monitoru. Sygnal słabnie i ekran przez dłuższą chwilę zostaje ciemny, następnie wygaszacz zaczyna się od nowa.

Zatem historia ma humorystycze elementy, ale także dwie jasne wiadomości: 1) Możemy przyczynic się do zredukowania zmian klimatu poprzez oszczędzanie energii podczas korzystania z komputera; 2) Jest wiele rzeczy, które z latwością mozemy codziennie wykonywać, jak wyłączanie monitoru, czy w przyszłości, używanie zielonego IT.

 

Krok 5 – Umieszczanie programu instalacyjnego

Większość użytkowników nie jest profesjonalistami z branży IT i mogą nie wiedzieć jak zainstalować wygaszacz. Dlatego dodaliśmy do niego mały program instalacyjny. W ten sposób może on być zainstalowany po prostu przez kliknięcie na ikonę i reszta zaczyna pracowac automatycznie.  Jest on dostępny dla Windowsa XP i Windowsa 7.

Dodatkowo stworzyliśmy jedną wersję do instalowania wygaszacza przez internet.  Wersja ta jest stworzona specjalnie dla firm. Wygaszacze w większych firmach nie są instalowane tak jak robimy to w domu, na każdym komputerze osobno. IT menager firmy może zdecydować jakie oprogramowanie zainstalowac na wszystkich komputerach w tym smym czasie poprzez jedno polecenie z jego komputera. Tą drogą możemy zdecydować o instalowaniu tego samego wygaszacza z niewielkim wysiłkiem w setkach komputerów w firmie. Jest to dla nas perfekcyjne rozwiązanie, gdyż potrzebujemy tylko skierować sie do kierownictwa i poszczególnego menagera IT w firmie, aby nasz wygaszacz mógł zacząć działać.

 

Krok 6 – Testowanie wygaszacza

Przed publikacją stestowalismy wygaszacz na 15 PCs i laptopach. Instalowaliśmy go na komputerach z różną wersją Windowsa i różnymi wilkościami ekranu, dlatego moglismy być pewni, że będzie odpowiednio działał na różnych urządzeniach w przyszłości.