(M)BAKE
THE WORLD A BETTER PLACE
Wrażenia
{DATA PROTECTION DECLARATION}
CONTACT

Przepis na spot „Piotr vs. drzewo“

lub

Jak nakręcić promocyjny spot o tematyce rozwoju dla Młodych Aktywnych Zawodowo?

 

 

 

 

Baza ciasta

 

Krok 1: co chcemy zrobić?

Na początku trzeba ustalić zarys spotu: zdecydować, o czym będzie, jakie przesłanie chcemy zawrzeć i w jakiej formie ma ono być (komedia, animacja lub spot z udziałem ludzi). Ważną kwestią jest też miejsce, w którym ma on zostać wyświetlony. W kinach jest dźwięk i spot może być dość długi, ale liczba oglądających jest ograniczona. Spoty wyświetlane na ekranie znajdującym się w miejscu publicznym, na przykład w metrze lub na skrzyżowaniu, nie mają dźwięku, ale ogląda je większa liczba osób. Zdecydowaliśmy się na ekran w miejscu publicznym. Nasz spot będzie trwał krócej niż minutę i będzie „filmem niemym”. Chcieliśmy również, aby aktorzy ogrywali Młodych Aktywnych Zawodowo – naszą grupę docelową.

Mając powyższy zarys, zrobiliśmy pierwszy krótki szkic.

 

Kontakt ze studentami filmu

Teraz musimy skontaktować się z zawodowcami w celu realizacji filmu. Większość spółek filmowych jest bardzo droga, niedostępna naszemu niskiemu budżetowi. Ale istnieją inne sposoby, by pozyskać kreatywnych zawodowców zainteresowanych naszym pomysłem.

1. Mając zarys, możemy skontaktować się z akademiami filmowymi i dowiedzieć się, kogo musimy pozyskać do nakręcenia filmu. Niektóre szkoły filmowe zamieszczają na tablicach informacje o ofertach pracy dla studentów w branży filmowej – można tam umieścić naszą. Czasami w placówkach akademickich organizowane są tzw. working groups, na których pojawiać się mogą ludzie z zewnątrz, prezentując swoje projekty filmowe. Studenci mogą wtedy zdecydować, w której z nich chcą uczestniczyć.

2. Innym prostym sposobem na pozyskanie pomysłowego studenta szkoły filmowej lub reżysera jest przeglądanie ukończonych projektów na Youtube (www.youtube.com). Na końcu filmików często podany jest autor i kontakt do niego. Tak robiliśmy, szukając reżysera, którego styl filmowy był dla nas odpowiedni.

 

Krok 3: pisanie scenariusza filmu

Uznaliśmy, że doświadczenie reżysera ubogaciło nasze pomysły dotyczące spotu. Warto zrobić burzę mózgów z producentem, by wymyślić dokładnie taką historię, jaką chcemy opowiedzieć. Dzięki temu otrzymujemy mniej więcej naszkicowaną historię.

Dla naszego spotu wymyśliliśmy historię o drzewie i kierowcy – mają problemy, by z sobą współgrać. Piotr, Młody Aktywny Zawodowo), codziennie jeździ do pracy dużą limuzyną. Po dotarciu na parking firmy zostawia samochód na specjalnie dla niego wydzielonym miejscu pod wielkim drzewem i wysiada z auta. Słoneczny dzień. Piotr bierze głęboki oddech i uśmiecha się. Ma na sobie garnitur i jest gotowy do podboju świata biznesu. Nagle gałąź drzewa wymierza mu silny cios w policzek. Oszołomiony, rozgląda się wokoło, ale dostrzega przed sobą jedynie drzewo. Ono się jednak nie porusza – wygląda tak niewinnie, jakby chciało powiedzieć: „Czemu tak na mnie patrzysz? To nie ja”. Zirytowany, nie dowierzając własnym zmysłom, idzie do pracy. Teraz widzimy Piotra w szybkich ujęciach przedstawiających różne dni, gdy otrzymuje kolejne ciosy w policzek. Stosuje różne chwyty, na przykład zasłaniając się rękami z prawej strony, lecz wtedy otrzymuje cios z lewej. Stopniowo coraz bardziej boi się drzewa, co znajduje odzwierciedlenie w ubiorze. Ma nieporządnie zawiązany krawat, jest nieogolony, zapuszcza brodę, a pod oczami ma sińce. W tych scenach limuzyna Piotra wydziela mnóstwo dymu z rury wydechowej, gdy samochód zbliża się do miejsca parkingowego. Kamera pokazuje zbliżenie rury limuzyny do planu zewnętrznego, by metaforycznie ukazać świat jako całą planetę. Chmura dymu zaciemnia planetę od północy do południa, ukazując jak nasze zanieczyszczenia docierają do Afryki i w inne zakątki globu.

W końcu, kilka dni później Piotr podjeżdża na parking nowym eko samochodem. Nerwowo wysiada, ale teraz otrzymuje tylko zachęcające klepnięcie w ramię. Z ogromną ulgą odchodzi.

Planeta, ukazana jeszcze raz, rozświetla się.

Dwie animacje w środku i na końcu spotu zawierają hasła:

Zmiany klimatyczne wpływają na całą planetę!

Twoja zmiana też ma znaczenie dla klimatu!

 

Nasze przesłanie zawarte w scenariuszu składa się z kilku punktów, którymi chcielibyśmy się podzielić z młodymi.

Proste przesłanie: przesłanie skierowane do Młodych Aktywnych Zawodowo jako grupy docelowej nie powinno mieć formy rady tylko sugestii.

Humor jako narzędzie: humor to bardzo dobry sposób, aby dotrzeć do nich z przesłaniem, które zostanie zapamiętane.

Zwięzłość: jeśli spot jest krótki, istnieje większa szansa, że jego przesłanie dotrze do młodych, dla których tematyka rozwoju nie jest priorytetem. Nie oglądną oni też do końca długiego spotu w formie dokumentu, ponieważ są przyzwyczajeni do krótkich wideoklipów. Można połączyć dodatkowe informacje ze spotem za pomocą linku do Facebooka lub strony internetowej. Umieściliśmy w spocie link do Facebooka, by widzowie mogli wejść na naszą stronę i uzyskać dalsze informacje.

 

Krok 4: szukanie miejsca do kręcenia filmu

 

Kręcenie spotu z udziałem ludzi wymaga znalezienie prawdziwego miejsca. Potrzebowaliśmy miejsca parkingowego z pojedynczym drzewem przed nim i dużym budynkiem za nim, oznaczającym wieżę biurowca, w którym pracuje Paweł. Zawsze przychodzą na myśl pewne miejsca, w których można kręcić film. Ale warto też poszukać ich w Microsoft Bing Maps (http://www.bing.com/maps/). Widok z lotu ptaka ukazuje realistycznie, jak wygląda dane miejsce. W ten sposób dołączamy kilka z nich do naszej listy potencjalnych miejsc do nagrywania.

Gdy osobiście obejrzymy dane miejsce, kontaktujemy się z właścicielem. W naszym przypadku miejscem nagrywania był prywatny parking i udało nam się uzyskać pozwolenie na kręcenie w weekend kiedy parking i tak był pusty.

 

Krok 5: szukanie aktora i ekipy filmowej

 

Najprostsze jest szukanie aktora. Sporo stron (www.schauspieler-index.de)  zawiera linki do profili danych aktorów,jak również wyszukiwarkę, w której można określić, jakiego aktora potrzebujesz (komedia/dramat). My mieliśmy to szczęście, że udało nam się skontaktować z aktorem przez naszego reżysera.

Szukanie ekipy jest zadaniem reżysera, który wybiera ulubionych studentów z szkół filmowych, którzy go wspierają.

Do takiego spotu jak nasz potrzeba około 10 osób: reżysera, operatora kamery, operatora dźwięku, obsługę techniczną do noszenia i rozmieszczania reflektorów punktowych, kabli itp. Dobrze też mieć w ekipie osobę od makijażu, która sprawi, by w końcowym ujęciu aktorowi nie błyszczała się twarz. By zaoszczędzić pieniądze sami wzięliśmy na siebie rolę makijażystki oraz zajęliśmy się przenoszeniem sprzętu.

 

Krok 6: logistyka

 

Logistyka obejmuje wszystko, począwszy od niezbędnego wyposażenia technicznego, przez wynajęcie samochodów, do cateringu. W przypadku naszego spotu konieczne były dwa samochody: duża limuzyna i eko samochód, które wypożyczyliśmy.

Potrzebowaliśmy też różnych ubrań dla aktora, by ukazać, że historia dzieje się w kolejnych dniach.

Catering jest dobrym pomysłem, aby zapewnić dobry nastrój podczas dnia filmowego. Aby zaoszczedzić pieniądze, catering również przygotowaliśmy sami.

Potrzebne były też inne samochody na parkingu, by w końcowym ujęciu wywrzeć wrażenie normalnego dnia pracy - pożyczyliśmy je od przyjaciół.

Słówko o markach i lokowaniu produktu: w spocie można użyć pewnych produktów, chcemy jednak uniknąć pokazywania określonych marek i, w rezultacie, reklamowania ich. Wobec tego trzeba w ogóle ich nie pokazywać lub tak pokazać produkt, by rozpoznanie marki nie było możliwe.

 

 

Musieliśmy tak zmienić wygląd samochodu, by jego marka nie była rozpoznawalna – ukrycie znaczka nie byłoby wystarczające. Dlatego kupiliśmy sporo pasków kleju (glue strip) i zmieniliśmy kształt lusterek, szyb, przodu i dachu, czyli wszystkiego, co wiąże się z daną marką.

 

Krok 7: tworzenie zdjęciowego planu pracy

(strona krajowa Dispo Paul vs Baum - Call sheet Paul vs. Baum)

 

Zdjęciowy plan pracy to główny plan dnia zdjęciowego. Dzięki niemu wiadomo, co trzeba przygotować i jakie kroki podjąć podczas nagrywania w danym dniu. Plan jest tworzony we współpracy między organizacją pozarządową a reżyserem. Składa się z następujących elementów:

Godziny przybycia kolejnych członków ekipy: reżyser i obsługa techniczna przybywają pierwsi, potem aktor, makijażyści i kolejni właściciele samochodów; catering w południe itp.

Miejsce kręcenia i dojazd

Liczba ludzi odpowiedzialnych za dany dzień, np.: reżyser.

Rozkład dnia: wszystkie sceny, które mają być nakręcone, opis zawartości, materiały potrzebne do sceny, członkowie ekipy potrzebni do ujęcia, czas potrzebny na nakręcenie sceny. Kolejność nagrywania scen może się różnić od kolejności ich występowania w spocie. Na przykład w naszym spocie mamy kilka ujęć Pawła przyjeżdżającego na parking i wysiadającego z samochodu. Kolejne sceny przyjazdu były kręcone jedna po drugiej, podobnie jak wszystkie ujęcia wysiadania. Dzięki temu twórcy filmu tylko dwukrotnie musieli przesuwać kamerę: raz przy kręceniu planu ogólnego w ujęciu przyjazdu Piotra i drugi przy filmowaniu zbliżenia w scenie wysiadania z auta. W innym przypadku konieczne byłoby przesuwanie kamery po każdym ujęciu.

 

Krok 8: kręcenie spotu 

Pracę rozpoczęliśmy słonecznego ranka o 9.00 na miejscu parkingowym przed dużym budynkiem biura. Około 15 ludzi (10 studentów ze szkoły filmowej, koledzy z FINEP i DEAB) przygotowali plan zdjęciowy. Oznaczało to:

-zaparkowanie samochodów LINK, RYSUNEK DSC01242

-zainstalowanie sprzętu technicznego, dostarczenie energii elektrycznej RYSUNEK DSC01243

-obklejenie samochodów paskami kleju, aby nie można było rozpoznać marki LINK, RYSUNEK DSC01228

-ubranie i poinstruowanie aktora LINK, RYSUNEK DSC01281

-przygotowanie cateringu

 

Dzień zdjęciowy może być długi nawet dla króciutkiego, 15 sekundowego klipu. Powodem jest nie tylko wielokrotne powtarzanie scen, lecz również konieczność deinstalowania, przenoszenia i ponownego instalowania profesjonalnego sprzętu pomiędzy ujęciami.

Nakręcenie 15 sekundowego spotu zajęło nam 10 godzin. Zaczynając wcześniej, zyskujemy dodatkowy czas w razie opóźnienia.

Podczas kręcenia spotu należy zwrócić szczególną uwagę na:

-Światło. Odgrywa ogromną rolę, a reflektory należą do najdroższego sprzętu, jeśli nie można skorzystać ze światła naturalnego. Jeśli nie chcemy ich wypożyczać za sporą opłatą, wybierzmy na kręcenie słoneczny, bezchmurny dzień.

-Siła przekonywania. Związana jest w naszym spocie nie tylko ze światłem, lecz również z innymi kwestiami, na przykład garderoby. Trzeba przemyśleć, o jakich porach dnia mają się rozgrywać opisane w historii wydarzenia (rano, południe, popołudnie, wieczór?). Sceny, które według scenariusza rozgrywają się rano, powinny być kręcone o podobnej porze dnia. Światło słoneczne i inaczej padający cień będą widoczne na filmie. Ktoś powinien także zwracać uwagę na garderobę i rozmieszczenie rekwizytów. Aktor musi nosić inne ubrania, jeśli ukazane są kolejne dni. Musieliśmy także przestawiać samochody na parkingu, by dać wrażenie upływu dni. Takie drobiazgi mają spore znaczenie dla całości filmu.

 

Krok 9: montaż

Montaż to dialog między reżyserem, montażystą i nami, “klientami”. Konieczna jest współpraca aż do ostatniego ujęcia. Końcowy materiał powinien być dostępny w różnych formatach, takich jak avi, mpeg, mov i xvid, by można go było rozpowszechnić przy pomocy tylu kanałów, ile to możliwe.

 

<poprzednia stronanastępna strona>