(M)BAKE
THE WORLD A BETTER PLACE
Wrażenia
{DATA PROTECTION DECLARATION}
CONTACT

 

Casual learning w paru słowach

 

Czy pracujesz jako organizacja pozarządowa zajmująca się edukacja rozwojową? Chcesz pozyskać jak największe grono odbiorców? Chcesz dotrzeć do tych do których jeszcze Ci się nie udało? Casual Learning może być właśnie tym czego potrzebujesz. Zobaczmy co możemy zrobić...

Chcemy dotrzeć z tematyką rozwojową do osób będących poza naszym zasięgiem, np. Młodych Aktywnych Zawodowo. Jedynym problemem jest to, że nie przyjdą na organizowane przez nas festiwale muzyczne, wykłady czy dyskusje ponieważ nie mają oni na to czasu albo po prostu nie uznają zwyczajnych działań organizacji pozarządowych za atrakcyjny. Co zatem zrobić? To bardzo proste! Skoro oni nie przyjdą do nas, my wyjdźmy do nich! Jak to zrobić? Bardzo skuteczną metodą którą można tu wykorzystać jest Casual Learning.

Casual Learning to nauka w każdym miejscu. Jest to szybka nauka „po drodze” przy użyciu krótkich, powtarzanych sloganów. Podobny mechanizm działania stosowany jest od dawna w reklamach lecz do tej pory organizacje pozarządowe nie wykorzystywały go do promowania światowych tematów rozwojowych.

 

 

© SXC - Photo by Sebastian Stefanov

 

Zdecydowaliśmy się na Casual Learning ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że młodzi aktywni zawodowo nie mają zbyt wiele wolnego czasu w swoim życiu oraz dlatego, że jak do tej pory nie uczestniczyli w naszych projektach. Obydwa problemy można rozwiązać za pomocą Casual Learning’u: za pomocą krótkich wiadomości podanych w interesujący sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Młodych Aktywnych Zawodowo i przykuwamy ich maksimum uwagi.

 

 

 

 

Many other options are possible like development information on park benches, in fashion shops, in gyms and other occasions of everyday life

 

Curious about Casual Learning? Find out more on how to do cheap, easy, and effective development education with Casual Learning here.

 

 

Lifestyle edukacja na rzecz rozwoju w kilku słowach

 

 

Alexfiodorov ©2009  

           

Każdy może przyczynić się do światowego rozwoju i osiągnięcia globalnych celi takich jak Milenijne Cele Rozwoju czy inne. Każdy – Młodzi Aktywni Zawodowo też.

Nie każdy rodzi się działaczem! Dla każdej osoby poparcie danej akcji może wyglądać inaczej. Jako Organizacje Pozarządowe często marzymy o tym, ale ludzie angażowali się poprzez przychodzenie na nasze eventy. Jednak wielu grupom społecznym taka aktywność nie odpowiada. Może przez brak czasu? Może przez brak chęci do bezpośredniej interakcji z innymi? A może przez brak chęci stałego zaangażowania – przyczyn może być wiele. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy (zwłaszcza nie Młodzi aktywni Zawodowo) pragnie być politycznym aktywistą, angażować się w Organizacje Pozarządowe, uczestniczyć w demonstracjach na rzecz GCAP czy podejmować inne formy aktywnego wspierania MCR. Jednak myślenie, że te osoby nie pomogą w rozwoju i że nie warte są zachodu aby do nich adresować akcje rozwojowe jest myśleniem błędnym.

Wciąż przecież pozostaje wiele innych sposobów na wspieranie światowego rozwoju. Mogą to być proste czynności które Młodzi aktywni zawodowo wykonują codziennie. Istnieje wiele zależności pomiędzy codziennym stylem życia, a globalnym rozwojem. Myślenie globalne obejmuje działanie lokalne! Prywatny styl życia może być dostosowany do wspierania osiągania MCR. Picie kawy pochodzącej ze sprawiedliwego handlu zapewnia dochody i wspiera rozwój drobnych rolników, producentów oraz ich pracowników w krajach rozwoju. Zakup etykietowanejodzieży może zapobiec wykorzystywaniu dzieci do pracy w tekstyliach w krajach południowo-wschodniej Azji. Jazda na rowerze czy korzystanie z pociągów zamiast tanich linii lotniczych może zmniejszyć wydzielanie dwutlenku węgla. Oczywiście są to tylko nieliczne przykłady jak można zaangażować się w MCR zmieniając swoje codzienne zachowania.

 

 

 

Każdy może się przyczynić! 

Grupy wyznaczające trendy w społeczeństwie, jak Młodzi Aktywni Zawodowo, którym MCR nie są obojętne i które decydują się zmienić swoje zachowania mogą być „żywą reklamą” tematów rozwoju.

Jedne z ważniejszych pól na jakich możemy promować indywidualne zmiany życia przez naszych odbiorców to:

 

 

 

Jak dotrzeć z wiadomością do Młodych Aktywnych Zawodowo?

 

 

Przeprowadzając nasze akcje zauważyliśmy, że aby dotrzeć do młodych aktywnych zawodowo należy przestrzegać pewnych zasad. Próbując „sprzedać” nasze informacje dotyczące zmiany stylu życia grupom takim jak Młodzi Aktywni Zawodowo warto połączyć je z innymi miłymi efektami, które przychodzą wraz ze zmianami w naszym stylu życia, jak:

 

 

 

 

-Zrównoważony lifestyle staje się trendem

-Jakość produktu

-Oszczędność pieniędzy

-Osobiste korzyści w zakresie elastyczności

 

Nie oznacza to, że takie grupy nie poczuwają się do moralnej odpowiedzialności za rozwój globalny. Oznacza to po prostu, że możemy zwiększyć zainteresowanie globalnym rozwojem równocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i priorytetom naszych odbiorców. Ponadto możemy podać konkretne informacje o tym czym się zajmujemy dzięki czemu naszym odbiorcom łatwiej będzie zmienić swój styl życia:

 

-Informacje o stronach, które informują jaki ekosamochód kupić 

-Informacje gdzie można znaleźć produkty sprawiedliwego handlu

-Informacje o internetowych inicjatywach na rzecz rozwoju

-Informacje jaki komputer kupić następnym razem 

-Informacje jak poddać stare telefony recyklingowi

 

Znajdziesz wiele innych konkretnych informacji które sam znasz, a które są pożyteczne dla odbiorców.