(M)BAKE
THE WORLD A BETTER PLACE
Wrażenia
{DATA PROTECTION DECLARATION}
CONTACT

Różni goście mają różne gusta

 

Tak jak szef kuchni musi myśleć jaki posiłek docenią jego goście, tak organizacje pozarządowe muszą trafić w gusta odbiorców z edukacją rozwojową. Naszym celem zawsze jest poruszenie ludzi i zmotywowanie ich do poparcia światowego rozwoju.

Ale co motywuje ludzi? Jeśli porównamy np. ucznia i biznesmena okazuje się, że mogą to być bardzo różne rzeczy. Różne grupy, do których organizacje pozarządowe pragną dotrzeć, mają różne zainteresowania w światowej sytuacji oraz różne opinie na temat tego co mogły by zrobić dla światowego rozwoju. Oczywiście chcielibyśmy dotrzeć z edukacją rozwojową do jak najszerszej publiki ale adresowanie naszych akcji do wszystkich skończy się tak, że do nikogo nie dotrzemy we właściwy sposób.

Podstawową ideą akcji przedstawionych na tej stronie jest aby najpierw wybrać grupę docelową, a następnie skupić się na metodach i treści która będzie dla nich najodpowiedniejsza. Akcje, które tutaj wam przedstawimy nie są adresowane ‘’do wszystkich” lecz skupiają się na jednej grupie społecznej zwanej Młodymi Aktywnymi Zawodowo. Dowiedzmy się o nich czegoś więcej...

 

 

Kim są młodzi aktywni zaowdowo??

 

© helix - Fotolia

 

Młodzi aktywni zawodowo to nowa grupa społeczna która stanowi 10% populacji europejskiej. Pojawienie się tej grupy społecznej jest fenomenem, z którym edukacja rozwojowa jeszcze się nie mierzyła.Młodzi aktywni zawodowo (MAZ) są dobrze zapowiadającą się, niekonwencjonalną elitą zawodową zwaną także „nową klasą wyższą”. Mają oni pomiędzy 25, a 35 lat i są to głównie młodzi specjaliści w pierwszych latach swojej kariery, studenci ostatnich lat oraz osoby świeżo po ukończeniu studiów. Wśród młodych aktywnych zawodowo jest wiele kobiet choć wciąż widać w tej grupie nieznaczną przewagę mężczyzn.

 

Dlaczego z edukacja rozwojową chcemy dotrzeć akurat do Młodych Aktywnych Zawodowo?

 

Akcje opisane na tej stronie adresowane są do Młodych Aktywnych Zawodowo ponieważ to w ich rękach leży znaczna część wpływów naszego społeczeństwa. Pracują oni w ekonomii, administracji i kulturze. Są dobrze wyszkoleni, dobrze zarabiają i zajmują kluczowe pozycje w firmachlub dążą do tego. Młodzi aktywni zawodowo pracują jako doradcy polityków, prawnicy, przedstawiciele mediów, dziennikarze, pracownicy prezesów, posłowie, kierownicy projektów,analitycy lub na innych wysokich stanowiskach.

 

© mconnors

 

 

Ponadto mają oni otwarte umysły i wykazują duże zainteresowanie zarówno światową polityką, jak i tematyką rozwojową. Jest to szansa dla organizacji pozarządowych na otwarcie się na nową grupę społeczną jeżeli tylko dowiemy się jak do nich dotrzeć.

 

 

Czym interesują się Młodzi Aktywni Zawodowo? 

Aby dowiedzieć się więcej o młodych aktywnych zawodowo przeprowadziliśmy wśród nich ankiety. Badanie odbyło się w krajach naszych partnerskich organizacji: Niemczech, Portugalii, Czechach i Polsce. Pomimo tego, że każdy kraj jest inny są pewne cechy wspólne dla wszystkich ankietowanych z wyżej wymienionych państw.

 

Kariera

Młodzi aktywni zawodowo niewiele czasu poświęcają na edukację, która nie przyda im się w budowaniu ich kariery zawodowej – są oni bardzo ograniczani przez ich życie zawodowe. Ponadto badania wykazały, że nie lubią oni formalnych ofert edukacyjnych jak seminaria w ośrodkach kształcenia dla dorosłych. Jest to jeden z problemów któremu musieliśmy stawić czoła chcąc do nich dotrzeć poprzez eventy które zazwyczaj organizujemy.

Dlatego właśnie postanowiliśmy przeprowadzić badanie dotyczące życia codziennego młodych aktywnych zawodowo, a nie czekaliśmy aż sami przyjdą na nasze eventy. W naszych akcjach wykorzystaliśmy więc ‘Casual Learning‘ (link do casual learning) jako nową innowacyjna metodę

.© SXC - Photo by ugur can

 

 

Tematy Rozwojowe

Dowiedzieliśmy się również, że interesują się oni polityką, ekonomią, sportem, kulturą i zdrowym trybem życia. Jednakże kiedy zapytaliśmy ich o tematy rozwojowe ich wiedza była bardzo zróżnicowana. Większość oznajmiła, że ma średnią wiedzę na ten temat równocześnie przyznając, że chciałaby zgłębić ten problem..

Jeżeli chodzi o zrównoważony styl życia wyniki w różnych krajach były podobne: wśród ankietowanych były osoby posiadające dużą wiedzę na ten temat jak i takie którym tej wiedzy brakowało. Ogólnie rzecz biorąc młodych aktywnych zawodowo bardzo interesują poruszane przez nas tematy zwłaszcza te dotyczące zagadnień zrównoważonego rozwoju odnoszące się do ich życia codziennego – organicznej żywności, urządzeń elektrycznych o niewielkim poborze energii, zielonej energii, itp...

Właśnie dlatego skupiliśmy się na tych tematach edukacji rozwojowej łącząc je z codziennym życiem Młodych Aktywnych Zawodowo.

 

 Sposoby spędzania czasu wolnego

 

© Sergejs Rahunoks @ Yeko Photo Studio   © Minerva Studio - Fotolia

 

Młodzi aktywni zawodowo swój wolny czas spędzają uprawiając sport lub spotykając się z przyjaciółmi. Lubią wychodzić do kina, restauracji czy barów dbając przy tym o to co jedzą. Jeśli to tylko możliwe kupują oni żywność organiczną lub lokalną. Jednakże sprawiedliwy handel nie jest im dobrze znany.

 

 

 © SXC / Gabriella Fabbri

 

Bardzo ważna jest dla nich moda. Wielu z nich robi zakupy w „sieciówkach”, takich jak H&M, a Ci którzy mają więcej pieniędzy kupują droższe marki mające bardziej indywidualne podejście do klienta.

Większość z młodych aktywnych zawodowo niewiele jednak wie na temat (pozostawiających dużo do życzenia) warunków pracy spotykanych w krajach produkujących te marki.

 

Mobiliność

Większość Młodych aktywnych zawodowo jako środka transportu używa swoich samochodów. Niektórzy z nich są świadomi, że nie jest to najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób poruszania się i nie mają też zamiaru przesiadać się na rowery aczkolwiek nie wykluczaliby przesiadki do aut napędzanych elektrycznością gdyby były one bardziej dostępne. Ponieważ podróżowanie to część ich życia, młodzi aktywni zawodowo dużo latają.

 

Multimedia

Medium nr 1 dla Młodych Aktywnych Zawodowo to internet. Jest to grupa która najintensywniej z niego korzysta. Wielu z nich słucha również radia. Niewielki odsetek badanych oświadczył że czyta gazety i magazyny dotyczące stylu życia oraz że ogląda telewizję.

Oznacza to, że organizacje pozarządowe chcące dotrzeć do młodych aktywnych zawodowo powinny połączyć edukację rozwojową z internetem dzięki czemu będą one skuteczniejsze. W naszych przepisach znajdziecie przykłady jak my to zrobiliśmy min. poprzez wykorzystanie stron na Facebook’u (link Portugal Facebook pages).

 

 

Gdzie można znaleźć Młodych aktywnych zawodowo?

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa aby dotrzeć do naszej grupy docelowej. Młodzi aktywni zawodowo celebrują swój wolny czas od pracy i spędzają go bardzo aktywnie. Relaksują się podróżując, jeżdżąc na rowerze i nartach oraz żeglując, a Ci mieszkający w miastach chodząc do klubów fitness i na siłownię.

 

© Diego Cervo © SXC - Photo by Benjamin Earwicker

 

Kiedy nie uprawiają sportów, można ich spotkać w restauracjach, modnych barach i kawiarniach jedzących obiady, lunche, czy pijących kawę z przyjaciółmi. Większość z nich przywiązuje dużą uwagę do tego co je i jeśli jest to możliwe preferuje żywność organiczną. Dlatego też można ich spotkać w sklepach ze zdrową żywnością i na placach targowych.

Młodzi aktywni zawodowo lubią również rozrywki kulturalne i uprawiają clubbing. Co się tyczy kultury preferują oni dobry film i koncerty dlatego można ich spotkać w kinach i klubach.

 

 

© corepics - Fotolia

 

© SXC - Photo by Roman PlojCzęstym sposobem spędzania przez nich wolnego czasu są zakupy (moda jest dla nich bardzo ważna), dlatego centra handlowe, w których w dzisiejszych czasach znajdują się również kina i restauracje, są dobrym miejscem na przeprowadzenie akcji skierowanej do młodych aktywnych zawodowo.

 

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących życia Młodych Aktywnych Zawodowo? Klikając TUTAJ (Check out our opinion poll results in detail.) poznasz dokładne wyniki naszych ankiet.